Balandžio 5 dieną Briuselyje vyko tarptautinė konferencija, kuriai bendrai pirmininkavo Europos Sąjunga, Jungtinių Tautų Organizacija, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Norvegija, Kuveitas ir Kataras. Konferencija buvo skirta ypač Sirijai – „Remiant Sirijos ir regiono ateitį“. Vėl buvo kalbama apie sunkius klausimus: kokie yra politiniai sprendimai, kurie atneštų ilgalaikę taiką Sirijoje, kaip padėti šiai šaliai atsistoti ant kojų. Kitas svarbus konferencijos tikslas – susitarimai dėl humanitarinės pagalbos, kurios reikia daugiau nei pusei sirų.
Tarp maždaug septyniasdešimties valstybinių ir tarptautinių organizacijų delegacijų buvo ir Šventojo Sosto, kuriai vadovavo arkivyskupas Paulas Gallagheris, Santykių su valstybėmis sekretorius. Štai kelios jo pastabos.
Krizei įžengiant, deja ir skausmingai, į septintuosius metus, Šventasis Sostas, - kalbėjo arkivyskupas Gallagher, - labai susirūpinęs dėl milžiniškos žmogiškos kančios, kuri liečia milijonus nekaltų vaikų ir kitų civilių, kuriems nepasiekiama esminė humanitarinė pagalba, medicinos ir švietimo infrastruktūra; ragina pilnai gerbti tarptautinę humanitarinę teisę (...), išreiškia savo rūpestį dėl elgesio su belaisviais ir kaliniais, jų laikymo sąlygų.
Primindamas ne kartą išsakytus Pranciškaus prašymus ir raginimus rimtai spręsti Sirijos krizę, Popiežiaus valstybės diplomatas pakartojo, jog „Šventasis Sostas kviečia visas konflikte Sirijoje dalyvaujančias jėgas netrukdyti pastangoms nutraukti, rodos, nesibaigiančią prievartos spiralę, atstatyti solidarumo jausmą, kuris yra socialinės santarvės ir taikaus sugyvenimo pamatas“.
Pasak Santykių su valstybėmis sekretoriaus, labai vertingos pastangos konferencijoje dalyvaujančių donorų, kurie teikia humanitarinę pagalbą, siekia aktyvių karo veiksmų nutraukimo ir politinio krizės sprendimo. Šventasis Sostas prisideda prie kvietimų padėti ne vien Sirijai, bet ir kitoms valstybėms, kurios priėmė sirų pabėgėlius.
Savo ruožtu katalikų Bažnyčia taip pat tęs humanitarinį darbą regione. 2016 metais, pridūrė arkivyskupas Gallagher, per katalikiškų humanitarinių ir šalpos organizacijų tinklą Sirijoje ir regione buvo suteikta paramos už maždaug 200 milijonų JAV dolerių, tiesioginei puspenkto milijono asmenų naudai. Pagalba buvo teikiamai atsižvelgiant ne į religiją ar etninę kilmę, o į tai, kam jos labiausiai reikia. Praėjusį sausį „Caritas“ atidarė pagalbos centrą Alepo rytinėje dalyje, kuri yra musulmoniška. Šiuo metu ruošiamasi atidaryti katalikiškas ligonines Damaske ir Alepe, kurios sieks suteikti pagalbą labiausiai nukentėjusiems, mažiausiai turintiems.
Paskutinė arkivyskupo pastaba buvo apie krikščionis Artimuosiuose Rytuose, kurių egzistencijai šiame regione grėsmę kelia tiek karas, tiek socialiniai sukrėtimai. Tuo tarpu regiono ateičiai labai svarbus krikščionių istorinis vaidmuo ir indėlis į socialinę santarvę. (Vatikano radijas)
Nuotrauka: Vienas iš karo sugriautos Sirijos vaizdų - AFP